Klaidinanti informacija viešuosiuose pirkimuose
Viešuosiuose pirkimuose dažnai matome reikalavimus, susijusius su testuotojų kvalifikacija. Deja, neretai pasitaiko netikslumų bei klaidinančių formuluočių. Štai vienas iš pavyzdių:
„Reikalaujama Testuotojo Foundation Level kvalifikaciją patvirtinančio ISTQB (International Software Testing Qualifications Board) arba Certified Tester Foundation Level (CTFL) galiojančio sertifikato arba…“
Skamba profesionaliai? Tačiau pažvelgus giliau – ši formuluotė yra klaidinanti.
Kas yra ISTQB®?
International Software Testing Qualifications Board – tai tarptautinė, ne pelno siekianti organizacija, kuri vienija testavimo profesionalus iš 130 pasaulio šalių. ISTQB® kuria metodines mokymų medžiagas (angl. syllabi) ir standartus. Šiuo metu yra 26 metodinės medžiagos skirtingoms testavimo kryptims ir lygiams. Sertifikatų pavyzdžiai:
- Test Automation Engineering (CTAL-TAE) – testų automatizavimo inžinierius.
- Performance Testing (CT-PT) – našumo testuotojas.
- Usability Testing (CT-UT) – sistemų ergonomikos testuotojas.
- Security Test Engineer (CT-STE) – saugos ir pažeidžiamumų testavimo inžinierius.
- Test Manager (CTAL-TM) – testavimo vadovas.
Pilno sertifikato pavadinimo pavyzdys: ISTQB® Certified Tester Advanced Level Test Manager (CTAL-TM). CTAL-TM arba CTFL – sertifikato unikalus identifikatorius.

Kas yra CTFL?
Certified Tester Foundation Level – tai ISTQB® organizacijos pagrindinis įvadinio lygio sertifikatas, kurį privaloma išlaikyti, jei testuotojas siekia gauti bet kurį kitą aukštesnio lygio arba specializuotą ISTQB® sertifikatą. CTFL sertifikatas padeda testuotojams kalbėti ta pačia profesine kalba – jis apibrėžia terminus, suteikia supratimą apie testavimo principus, procesus ir metodikas. Tai ypač svarbu tarptautinėse komandose, kur aiškumas ir vienodas žinių pagrindas leidžia efektyviau bendradarbiauti.
Kas išduoda ISTQB® sertifikatus?
Egzaminus administruoja ir sertifikatus išduoda tik oficialūs ISTQB® egzaminavimo paslaugų tiekėjai. Šių organizacijų sąrašas skelbiamas http://istqb.org tinklapyje. Lietuvoje oficialus testuotojų asociacijos egzaminavimo ir sertifikavimo partneris – Vokietijos bendrovė International Software Quality Institute (iSQI) – viena iš didžiausių ir technologiškai pažangiausių testuotojų sertifikavimo organizacijų pasaulyje.
iSQI egzaminai administruojami saugiai ir patikimai naudojant blockchain technologiją duomenų autentiškumui užtikrinti. Taip pat nuo 2024 metų visi iSQI sertifikatai turi papildomą apsaugą – QR kodą, kurį nuskenavus galima patikrinti, kada sertifikatas buvo išduotas. Lietuva buvo viena iš pirmųjų šalių, adaptavusių papildomas apsaugos priemones.
Kaip patikrinti ISTQB® sertifikato autentiškumą?
Sertifikato autentiškumo patikrą galima atlikti ISTQB® sėkmingų kandidatų registre (Successful Candidate Register). Sėkmingai išlaikius egzaminą kandidatai gali pažymėti, kad sertifikato informacija būtų skelbiama registre. Registras prieinamas viešai, SCR nuoroda galima rasti istqb.org tinklapyje.
Asmenų įtraukimas į ISTQB® SCR registrą yra pačių asmenų pasirinkimas ir atsakomybė. Tuo atveju, jeigu duomenų registre nėra, asmenys turi kreiptis į sertifikatą išdavusią organizaciją (išdavusi organizacija nurodoma sertifikate) su prašymų paskelbti sertifikato duomenis registre.
Kaip taisyklingai aprašyti testuotojų kvalifikacijos reikalavimus?
2023 m. Lietuvoje įkurta Programinės įrangos testuotojų asociacija – LTSTQB (Lithuanian Software Testing Qualifications Board), kuri yra oficiali ISTQB®narė.
LTSTQB misija – skatinti kokybiškas testavimo praktikas bei užtikrinti, kad viešasis sektorius taikytų taisyklingus ir šiuolaikiškus testuotojų kvalifikacijos apibrėžimus konkursuose bei darbuotojų atrankoje.
📩 Viešojo sektoriaus organizacijos kviečiamos konsultuotis, kad viešųjų pirkimų testuotojų kvalifikacijos reikalavimai būtų suformuluoti taisyklingai ir kokybiškai.
📬 Turite klausimų? Rašykite mums el. paštu info@istqb.lt
Kodėl tai svarbu?
Netikslūs kvalifikaciniai reikalavimai:
- sukelia nereikalingą painiavą tiek tiekėjams, tiek vertintojams;
- gali riboti konkurenciją;
- padidina riziką, kad paslaugą atliks netinkamą kvalifikaciją turintys specialistai.
Tad jei reingiate viešojo pirkimo kvalifikacinius reikalavimus ar vykdote specialistų atranką – rekomenduojame remtis tiksliomis ir taisyklingomis testuotojų kvalifikaciją apibrėžiančiomis formuluotėmis.
🟢 Kuo aiškiau – tuo kokybiškiau. Kuo tiksliau – tuo profesionaliau.